Top Menu

2017 HM Awards presented by Sealy winners announced

The winners of the 2017 HM Awards for Accommodation Excellence, presented by Sealy Posturepedic, were named in front of a record 730 attendees last Friday night (Sep 1) at Sydney Town Hall.

Hosted by television personality Larry Emdur, the HM Awards have, for the 15th time, recognised the accommodation industry’s finest staff, properties, brands and chains across Australia, New Zealand and the South Pacific.

At the 2017 HM Awards, over 70 awards were handed out on the night and the full list of the winners is included below.

On the night, over $53,000 was raised for the Kids Cancer Program at the Sydney Children’s Hospital Foundation. Once again, the Australasian hotel industry was right behind a major fundraising drive, with funds this year going to help find little ones in need.

The 2017 HM Awards were hosted by HM magazine; presented by Sealy Posturepedic; co-hosted by AHS Hospitality, Blue Mountains International Hotel Management School and Intrust Super; sponsored by the Accommodation Association of Australia (AAoA), A List Guide, ARMA, Assa Abloy Hospitality, Australasian Hotel Industry Conference & Exhibition, Big Review TV, Calabria Family Wines, Janus et Cie, Nespresso, SpiceNews & SPICE Magazine, Sanpellegrino, TravMedia.com and Withers Australia; and supported by Asahi, Blissful Events, Stoli and Tourism Accommodation Australia (TAA).

HM AWARDS 2017

AUSTRALIAN PROPERTY AWARDS

SERVICED APARTMENT PROPERTY
Presented by: AHS Hospitality
Finalists:
Adina Apartment Hotel Bondi, NSW
Adina Apartment Hotel Darwin Waterfront, NT
Burbury Hotel and Apartments, Canberra, ACT
Fraser Suites Perth, WA
Fraser Suites Sydney, NSW
Mantra Circle on Cavill, Gold Coast, QLD
Mantra City Central, Melbourne, VIC
Meriton Serviced Apartments World Tower, Sydney, NSW
Quest King William South, Adelaide, SA
Quest Port Adelaide, SA
Quest St Leonards, NSW
Silkari Suites, Chatswood, NSW
Swiss-Belhotel Brisbane, QLD
Wyndham Surfers Paradise, Gold Coast, QLD

WINNER: Adina Apartment Hotel Bondi, NSW
H/C: Fraser Suites Sydney, NSW

ECONOMY HOTEL
Presented by: Accommodation Association of Australia
Finalists:
Best Western Sanctuary Inn, Tamworth, NSW
Brassey Hotel, Canberra, ACT
Breakfree Aanuka, Coffs Harbour, NSW
Breakfree Grand Pacific, Caloundra, QLD
Econo Lodge Fraser Gateway Hervey Bay, QLD
ibis Budget Sydney East, Sydney, NSW
ibis Styles Brisbane Elizabeth Street, QLD
ibis Sydney Airport, NSW
ibis Adelaide, SA
Travelodge Hobart, TAS
Travelodge Melbourne Docklands, VIC

WINNER: ibis Adelaide, SA
H/C: Breakfree Aanuka, Coffs Harbour, NSW

MIDSCALE HOTEL
Presented by: Blue Mountains International Hotel Management School
Finalists:
Atura Blacktown, NSW
Best Western Hobart, TAS
Best Western Plus Lake Kawana, Sunshine Coast, QLD
Best Western Plus Launceston, TAS
Little National Hotel, ACT
Mantra 2 Bond Street, Sydney, NSW
Mantra Richmont, Brisbane, QLD
Mantra on Russell, Melbourne, VIC
Mercure Penrith, NSW
Mercure Sydney International Airport, NSW
Mercure Tamworth, NSW
Novotel Sydney Central, Haymarket, NSW
Swiss-Belhotel Brisbane, QLD
Wyndham Hotel Melbourne, VIC

WINNER: Mantra 2 Bond Street, Sydney, NSW
H/C: Little National Hotel, ACT

UPSCALE HOTEL
Presented by: Intrust Super
Finalists:
Burbury Hotel and Apartments, Canberra, ACT
Capri by Fraser, Brisbane, QLD
Crowne Plaza Terrigal, NSW
Desert Gardens Hotel, Yulara, NT
DoubleTree by Hilton Melbourne – Flinders Street, VIC
Hyatt Place Melbourne, Essendon Fields, VIC
Novotel Sydney Darling Harbour, NSW
Novotel Sydney Olympic Park, NSW
Ovolo 1888 Darling Harbour, Sydney, NSW
PARKROYAL Darling Harbour, Sydney, NSW
Peppers Kings Square, Perth, WA
QT Canberra, ACT
Radisson on Flagstaff Gardens, Melbourne, VIC
Vibe Hotel Rushcutters Bay, Sydney, NSW

WINNER: PARKROYAL Darling Harbour, Sydney, NSW
H/C: QT Canberra, ACT

UPPER-UPSCALE HOTEL
Presented by: Sealy Posturepedic
Finalists:
Crown Metropol, Melbourne, VIC
Grand Hyatt Melbourne, VIC
Hotel Realm, Canberra, ACT
Marriott Brisbane, QLD
Ovolo Woolloomooloo, Sydney, NSW
Pan Pacific Perth, WA
Peppers Soul, Gold Coast, QLD
Pier One Sydney Harbour, NSW
Pullman Melbourne on the Park, East Melbourne, VIC
Pullman Sydney Airport, Sydney, NSW
Radisson Blu Plaza Hotel Sydney, NSW
Sails in the Desert, Yulara, NT
Sydney Harbour Marriott, NSW
The Byron at Byron Resort and Spa, Byron Bay, NSW

WINNER: Pier One Sydney Harbour, NSW
H/C: Radisson Blu Plaza Hotel Sydney, NSW
H/C: The Byron at Byron Resort and Spa, NSW

LUXURY HOTEL
Presented by: Calabria Family Wine
Finalists:
Crown Towers Melbourne, VIC
Crown Towers Perth, WA
Four Seasons Hotel Sydney, NSW
InterContinental Sydney, NSW
Park Hyatt Sydney, NSW
QT Melbourne, VIC
QT Sydney, NSW
Shangri-La Hotel Sydney, NSW
Sheraton on the Park, Sydney, NSW
Sofitel Brisbane Central, QLD
Sofitel Sydney Wentworth, NSW
The Darling Hotel, Sydney, NSW
The Langham Sydney, NSW
The Old Clare Hotel, Sydney, NSW

WINNER: Park Hyatt Sydney, NSW
H/C: Crown Towers Melbourne, VIC

AUSTRALIAN LODGE
Presented by: Intrust Super
Finalists:
Cape Lodge, Margaret River, WA
Emirates One&Only Wolgan Valley, NSW
Kim’s Beach Hideaway, Toowoon Bay, NSW
Lake House, Daylesford, VIC
Peppers Cradle Mountain Lodge, Cradle Mountain, TAS
Pretty Beach House, Killcare, NSW
qualia, Hamilton Island, QLD
Saffire, Coles Bay, TAS
Southern Ocean Lodge, Kangaroo Island, SA
Spicers Hidden Vale, QLD
Spicers Sangoma Retreat, Bowen Mountain, NSW
Wildman Wilderness Lodge, NT

WINNER: Emirates One&Only Wolgan Valley, NSW
H/C: Saffire, Coles Bay, TAS

BUSINESS HOTEL
Presented by: Sealy Posturepedic
Finalists:
Four Seasons Hotel Sydney, NSW
Hilton Brisbane, QLD
Hilton Sydney, NSW
Hyatt Regency Sydney, NSW
InterContinental Sydney, NSW
Next Hotel Brisbane, QLD
Novotel Canberra, ACT
Pullman Sydney Airport, NSW
Shangri-La Hotel Sydney, NSW
Sheraton on the Park, Sydney, NSW
Sofitel Brisbane Central, QLD
Sydney Harbour Marriott, NSW
The Westin Melbourne, VIC
The Westin Sydney, NSW

WINNER: Sydney Harbour Marriott, NSW
H/C: Next Hotel Brisbane, QLD

RESORT
Presented by: Accommodation Association of Australia
Finalists:
Alamanda Palm Cove by Lancemore, QLD
Ayers Rock Resort, Yulara, NT
Emirates One&Only Wolgan Valley, NSW
Fairmont Resort Blue Mountains, NSW
Lilianfels Blue Mountains Resort and Spa, NSW
Lizard Island, QLD
Novotel Barossa Valley Resort, SA
Oaks Oasis Resort, Caloundra, QLD
Peppers Noosa, Noosa
Pullman Bunker Bay Resort Margaret River, WA
QT Falls Creek, VIC
QT Port Douglas, QLD
qualia, Hamilton Island, QLD

WINNER: qualia, Hamilton Island, QLD
H/C: Voyages Ayers Rock Resort, Yulara, NT

HOTEL INTERIOR DESIGN
Presented by: JANUS et Cie
Finalists:
Crown Towers Perth, WA
Hyatt Place Melbourne, Essendon Fields, VIC
Ovolo Woolloomooloo, Sydney, NSW
PARKROYAL Parramatta, NSW
Primus Hotel Sydney, NSW
Pullman Sydney Airport, NSW
QT Melbourne, VIC
QT Sydney, NSW
Radisson Blu Plaza Hotel Sydney, NSW
The Johnson, Brisbane, QLD
The Old Clare Hotel, NSW
Vibe Hotel Canberra Airport, ACT

WINNER: Ovolo Woolloomooloo, Sydney, NSW
H/C: QT Melbourne, VIC

BOUTIQUE HOTEL
Presented by: AHS Hospitality
Finalists:
Alex Hotel, Perth, WA
Como The Treasury, Perth, WA
Emporium Hotel, Brisbane, QLD
Gambaro Hotel, Brisbane, QLD
Halcyon House, Cabarita Beach, NSW
Hotel Lindrum, Melbourne, VIC
Lake House, Daylesford, VIC
Mount Lofty House – MGallery by Sofitel, Adelaide Hills, SA
Ovolo Woolloomooloo, Sydney, NSW
Primus Hotel Sydney, NSW
QT Melbourne, VIC
QT Sydney, NSW
The Langham Sydney, NSW
The Old Clare Hotel, Chippendale, NSW

WINNER: The Old Clare Hotel, Chippendale, NSW
H/C: Emporium Hotel, Brisbane, QLD

NEW HOTEL
Presented by: Sealy Posturepedic
Finalists:
Crown Towers Perth, WA
Four Points by Sheraton Melbourne Docklands, VIC
Hyatt Place Melbourne, Essendon Fields, VIC
Mantra Richmont, Brisbane, QLD
Mercure Tamworth, NSW
Peppers Kings Square, Perth, WA
QT Melbourne, VIC
Quest Fremantle, WA
Quest St Leonards, NSW
Sage Hotel James Street, Brisbane, QLD
Silkari Suites, Chatswood, NSW
Swiss-Belhotel Brisbane, QLD
The Johnson, Brisbane, QLD
The Ultimo, Haymarket, NSW

WINNER: Crown Towers Perth, WA
H/C: The Johnson, Brisbane, QLD
H/C: QT Melbourne, VIC

MEETINGS AND CONFERENCING PROPERTY
Presented by: SPICE magazine
Finalists:
Atura Blacktown, NSW
Crowne Plaza Hunter Valley, Lovedale, NSW
Elements of Byron, Byron Bay, NSW
Grand Hyatt Melbourne, VIC
Hilton Sydney, NSW
Hyatt Regency Sydney, NSW
InterContinental Sanctuary Cove Resort, QLD
Mantra Lorne, VIC
Novotel Sydney Manly Pacific, NSW
Novotel Wollongong Northbeach, NSW
Novotel Sydney Olympic Park, NSW
Sofitel Brisbane Central, QLD
Voyages Ayers Rock Resort (Uluru Meeting Place), Yulura, NT
Yarra Valley Lodge, VIC

WINNER: Crowne Plaza Hunter Valley, Lovedale, NSW
WINNER: Hyatt Regency Sydney, NSW
H/C: Voyages Ayers Rock Resort (Uluru Meeting Place), Yulura, NT

REGIONAL PROPERTY
Presented by: Blue Mountains International Hotel Management School
Finalists:
Crowne Plaza Hunter Valley, NSW
Elements of Byron, Byron Bay, NSW
Fairmont Resort Blue Mountains, Leura, NSW
Halcyon House, Cabarita Beach, NSW
Lake House, Daylesford, VIC
Lindenderry, Red Hill, VIC
Lindenwarrah, Milawa, VIC
Mantra Club Croc, Airlie Beach, QLD
Mercure Newcastle Airport, Williamtown, NSW
Novotel Wollongong Northbeach, NSW
Oaks Cypress Lakes Resort, Hunter Valley, NSW
Pullman Bunker Bay Resort, Margaret River, WA
Pullman Magenta Shores Resort, Magenta, NSW
The Byron at Byron Resort and Spa, Byron Bay, NSW

WINNER: Halcyon House, Cabarita Beach, NSW
H/C: The Byron at Byron Resort and Spa, Byron Bay, NSW
H/C: Fairmont Resort Blue Mountains, Leura, NSW

DAY SPA
Presented by: Intrust Super
Finalists:
Alamanda Palm Cove by Lancemore, QLD (Alamanda Day Spa)
Bells at Killare Boutique Hotel, Killcare, NSW (Killcare Day Spa)
Como The Treasury, Perth, WA (Como Shambhala Urban Escape)
Crowne Plaza Hunter Valley, Lovedale, NSW (Ubika Spa)
Hotel Realm, Canberra, ACT (Hale Gym & Spa)
Lilianfels Blue Mountains Resort and Spa, NSW (Lilianfels Spa)
Mansion Hotel and Spa, Werribee, VIC (Mansion Day Spa)
Emirates One&Only Wolgan Valley, NSW (One&Only Spa)
Peppers Cradle Mountain Lodge, TAS (Waldheim Alpine Spa)
Pullman Bunker Bay Resort, Margaret River, WA (Vie Spa)
QT Sydney, NSW (spaQ)
The Langham Sydney, NSW (Chuan Spa)

WINNER: Emirates One&Only Wolgan Valley, NSW (Timeless Spa)
H/C: Como The Treasury, Perth, WA (Como Shambhala Urban Escape)

HOTEL BAR
Presented by: Blue Mountains International Hotel Management School
Finalists:
Crowne Plaza Coogee Beach, NSW (Oceans dining & drinks)
Emporium Hotel, Brisbane, QLD (Emporium Cocktail Bar)
Four Seasons Hotel Sydney (Grain Bar)
Hilton Sydney (Zeta Bar)
Hotel Realm, Canberra, ACT (Ostani Bar)
Hyatt Regency Sydney, NSW (Zephyr)
InterContinental Sydney Double Bay, NSW (Stillery)
InterContinental Sydney, NSW (Supper Club)
Next Hotel Brisbane, QLD (The Pool Terrace & Bar)
Novotel Sydney Darling Harbour, (The Ternary Bar)
Pullman Quay Grand Sydney Harbour, NSW (Hacienda)
QT Melbourne, VIC (Rooftop at QT)
QT Sydney, NSW (Gilt Lounge)
Shangri-La Hotel Sydney, NSW (Blu Bar on 36)

WINNER: QT Melbourne, VIC (Rooftop at QT)
H/C: Hyatt Regency Sydney, NSW (Zephyr)

HOTEL RESTAURANT
Presented by: San Pellegrino
Finalists:
Bells at Killcare Boutique Hotel, NSW (Bells at Killcare Restaurant)
Halcyon House, Cabarita Beach, NSW (Paper Daisy)
Hotel Realm, Canberra, ACT (Buvette Bistro and Wine Bar)
Lake House, Daylesford, VIC (Lake House Restaurant)
Lindenderry, Red Hill, VIC (The Linden Tree Restaurant)
Mount Lofty House, Adelaide Hills, SA (Hardy’s Verandah Restaurant)
Novotel Sydney Darling Harbour, NSW (The Ternary)
Peppers Gallery Hotel, Canberra, ACT (Bicicletta Restaurant)
QT Melbourne, VIC (Pascale Bar and Grill)
QT Sydney, NSW (Gowings Bar and Grill)
qualia, Hamilton Island, QLD (Long Pavillion)
Sofitel Noosa Pacific Resort, QLD (Noosa Beach House by Peter Kuruvita)
The Star Sydney, NSW (Sokyo)
Vibe Hotel Rushcutters Bay, NSW (Storehouse on the Park)

WINNER: The Star Sydney, NSW (Sokyo)
H/C: Halcyon House, Cabarita Beach, NSW (Paper Daisy)

TECH HOTEL
Presented by: BIG Review TV
Finalists:
Adelphi, Melbourne
Crown Towers Melbourne, VIC
HotelHotel, Canberra, ACT
InterContinental Melbourne, The Rialto, VIC
Next Hotel Brisbane, QLD
Park Hyatt Sydney, NSW
QT Melbourne, VIC
QT Sydney, NSW
Radisson on Flagstaff Gardens, Melbourne, VIC
Sheraton Grand Mirage Resort Port Douglas, QLD
The Darling Hotel, Sydney, NSW

WINNER: Next Hotel Brisbane, QLD
H/C: The Darling Hotel, Sydney, NSW

NEW ZEALAND & SOUTH PACIFIC PROPERTY AWARDS

NEW ZEALAND HOTEL
Presented by: AHS Hospitality
Finalists:
Adina Apartment Hotel Auckland Britomart
Breakfree on Cashel, Christchurch
Hilton Auckland
Hotel St Moritz, Queenstown
InterContinental Wellington
Novotel Auckland Airport
QT Museum Wellington
Sofitel Auckland Viaduct Harbour
Sofitel Queenstown Hotel and Spa
Swiss-Belsuites Victoria Park, Auckland
The George Hotel, Christchurch
The Langham Auckland
The Rees Hotel, Queenstown

WINNER: Sofitel Auckland Viaduct Harbour
WINNER: The Rees Hotel, Queenstown
H/C: Hilton Auckland

NEW ZEALAND REGIONAL PROPERTY
Presented by: Sealy Posturepedic
Finalists:
Craggy Range Winery Cabins, Hawke’s Bay
Hilton Lake Taupo
King and Queen Hotel Suites, New Plymouth
Novotel Hamilton Tainui
Novotel New Plymouth Hobson
Novotel Rotorua Lakeside
Peppers Clearwater Resort, Christchurch
Peppers Parehua, Martinborough
Ramada Resort Wanaka
Swiss-Belresort Coronet Peak, Queenstown
Te Waonui Forest Retreat, Franz Joseph Glacier
The Factory, Kaikoura, Canterbury

WINNER: Hilton Lake Taupo
H/C: Te Waonui Forest Retreat, Franz Joseph Glacier

NEW ZEALAND LODGE
Presented by: AHS Hospitality
Finalists:
Blanket Bay, Glenorchy
Fiordland Lodge, Te Anau
Huka Lodge, Taupo
Kaimata Lodge, Dunedin
Mahana Estates Villa, Nelson
Matakauri Lodge, Queenstown
Otahuna Lodge, Christchurch
Peppers on the Point, Lake Rotorua
Raetihi Lodge, Marlborough
The Farm at Cape Kidnappers, Hawke’s Bay
The Lodge at Kauri Cliffs, Bay of Islands
Wharekauhau Country Estate, Featherston

WINNER: Wharekauhau Country Estate, Featherston
H/C: Huka Lodge, Taupo

FIJIAN PROPERTY
Presented by: Withers Australia
Finalists:
Castaway Island, Fiji
Hilton Fiji Beach Resort and Spa, Denarau Island, Fiji
InterContinental Fiji Golf Resort and Spa, Fiji
Laucala Island, Fiji
Likuliku Lagoon Resort, Fiji
Malolo Island Resort, Fiji
Outrigger Fiji Beach Resort, Coral Coast, Fiji
Radisson Blu Resort Fiji Denarau Island, Fiji
Sofitel Fiji Resort and Spa, Denarau Island, Fiji
The Westin Fiji Resort and Spa, Denarau Island, Fiji
Vomo Island Fiji, Mamanuca Islands, Fiji
Wyndham Resort Denarau Island, Fiji

WINNER: Outrigger Fiji Beach Resort, Coral Coast
WINNER: Vomo Island Fiji, Mamanuca Islands
H/C: InterContinental Fiji Golf Resort and Spa

SOUTH PACIFIC PROPERTY
Presented by: ASSA ABLOY Hospitality
Finalists:
Four Seasons Resort Bora Bora, French Polynesia
Hilton Noumea La Promenade, Noumea
Holiday Inn Resort, Vanuatu
InterContinental Bora Bora Resort and Thalasso Spa, French Polynesia
Le Meridien Ile des Pins, New Caledonia
Pacific Resort Aitutaki, Cook Islands
Pacific Resort Rarotoga, Cook Islands
Sheraton Deva Noumea Resort and Spa, Noumea
Sofitel Bora Bora Private Island, French Polynesia
Sofitel Moorea la Ora Beach Resort, French Polynesia
St Regis Bora Bora Resort, French Polynesia
Te Manava Luxury Villas and Spa, Cook Islands

WINNER: Four Seasons Resort Bora Bora, French Polynesia
H/C: St Regis Bora Bora Resort, French Polynesia
H/C: Pacific Resort Aitutaki, Cook Islands

PROPERTY AWARDS – ALL COUNTRIES (AUSTRALIA, NZ & STH PACIFIC)

MARKETING CAMPAIGN
Presented by: A-LIST Guide
Finalists:
AccorHotels (general marketing campaigns)
Best Western Hotels Australasia (It’s Not Just a Hotel)
Hilton Worldwide (general marketing campaigns)
Mantra Group (general marketing campaigns)
Marriott International (general marketing campaigns)
Quest Apartment Hotels (general marketing campaigns)
Sofitel Fiji Resort and Spa (Waitui Beach Club)
Sofitel Melbourne On Collins, VIC (Lunch Like Van Gogh)
TFE Hotels (general marketing campaigns)
The Ultimo, Sydney, NSW (The World’s First Astrology Hotel)
Voyages Indigenous Tourism Australia (Field of Light Uluru)
Wyndham Hotel Group (Tour With Wyndham)

WINNER: The Ultimo, Sydney, NSW (The World’s First Astrology Hotel)
WINNER: Wyndham Worldwide (Tour With Wyndham)
H/C: Best Western Australasia (It’s Not Just a Hotel)

SERVICE TO THE COMMUNITY
Presented by: Sealy Posturepedic
Finalists:
AccorHotels (Planet 21)
AccorHotels (Race to Survive Fiji)
Fiji’s Coral Coast Hotels (service to the community)
Grand Hyatt Melbourne, VIC (We Care for People So They Can Be Their Best)
InterContinental Sydney, NSW (InterContinental Sydney Responsible Business)
Loxley on Bellbird Hill, Kurrajong Hills, NSW (Service to the Community)
Mantra Group (Luke Batty Foundation)
Outrigger Fiji Beach Resort, Fiji (service to the community)
The Langham Melbourne (service to the community)
Wyndham Resort Denarau Island Fiji (Service to the Community)
Wyndham Vacation Resorts Asia Pacific (Wishes by Wyndham)
Yasawa Island Resort Fiji (service to the community)

WINNER: AccorHotels (Race to Survive Fiji)
WINNER: The Langham Melbourne (service to the community)
H/C: Outrigger Fiji Beach Resort, Fiji (service to the community)

PEOPLE AWARDS – ALL COUNTRIES (AUSTRALIA, NZ & STH PACIFIC)

CONCIERGE
Presented by: Blue Mountains International Hotel Management School
Finalists:
Allister Chick, Park Hyatt Sydney, NSW
Amir Ayoub, Novotel and ibis Sydney Olympic Park, NSW
Andrew Austen, Novotel Sydney Darling Harbour, NSW
Christophe Thomas-Trophimes, Peppers Waymouth, Adelaide, SA
David Krempászky, Stamford Plaza Auckland, New Zealand
David Luff, Crown Towers Perth, WA
Gary Lee, Swissotel Sydney, NSW
Hayden Dickson, DoubleTree by Hilton Melbourne – Flinders Street, VIC
James Nobleza, PARKROYAL Darling Harbour, Sydney, NSW
Jamie McDonald, Next Hotel Brisbane, QLD
Joel Aluague, Pullman Sydney Airport, NSW
Nicholas Bocock, Sofitel Sydney Wentworth, NSW
Peter Brown, Hyatt Regency Sydney, NSW
Peter McBrearty, The Langham, Melbourne, VIC

WINNER: Peter Brown, Hyatt Regency Sydney, NSW
WINNER: Peter McBrearty, The Langham, Melbourne, VIC
H/C: Allister Chick, Park Hyatt Sydney, NSW

HOTEL CHEF
Presented by: Nespresso
Finalists:
Alannah Fox, Mantra on Russell, Melbourne, VIC
Anna Polyviou, Shangri-La Hotel Sydney, NSW
Anthony Flowers, Novotel Sydney Darling Harbour, NSW
Ben Batterbury, The Rees Hotel Queenstown, New Zealand
Chase Kojima, The Star Sydney, NSW
Craig Spence, Peppers Kings Square, Perth, WA
Daniel Simpson, Pullman Sydney Airport, NSW
Dean Jones, Bells at Killcare & Pretty Beach House, NSW
Denny Lohanda, Mercure Sydney International Airport, NSW
Guilhem Peyron, Park Hyatt Sydney, NSW
James Fiske, Peppers Soul, Gold Coast, QLD
Josh Askew, Swissotel Sydney
Josh Harris, Capri by Fraser, Brisbane, QLD
Kurt Von Buren, Mercure Sydney Parramatta, NSW
Nancye Pirini, Novotel Auckland Airport, New Zealand
Rosni Bista, Mercure Sydney Parramatta, NSW
Ryan Dawson, Novotel Sydney Manly Pacific, NSW
Simon Harrison, Mercure Sydney, NSW
Steven Herold, Mantra Richmont, Brisbane, QLD
Vanessa Grace, Sails in the Desert, Ayers Rock Resort, Yulara, NT
Wayne Brown, Mount Lofty House, Adelaide Hills, SA

WINNER: Ben Batterbury, The Rees Hotel Queenstown, New Zealand
WINNER: Nancye Pirini, Novotel Auckland Airport, New Zealand
H/C: Josh Askew, Swissotel Sydney

FOOD AND BEVERAGE ASSOCIATE
Presented by: AHS Hospitality
Finalists:
Adam Hughes, Ovolo Woolloomooloo, Sydney, NSW
Aiden McLean, Hotel Realm, Canberra, ACT
Alexandre Comte, Mercure Sydney International Airport, NSW
Ardianto Sony, Pullman Sydney Airport, NSW
Arvind Kumar, Peppers Bluewater, Lake Tekapo, New Zealand
Daryl Freibel, Mercure Sydney International Airport, NSW
Elise Martin, Mercure Sydney Parramatta, NSW
Eric Caetano, Novotel Sydney Darling Harbour, NSW
Erin Mules, PARKROYAL Parramatta, NSW
Esther Sole, Peppers Soul, Gold Coast, QLD
Gaurang Gahoi, Mercure Sydney, NSW
Julie Smith, Crowne Plaza Terrigal, NSW
Kathrine Ford, Sofitel Sydney Wentworth, NSW
Libby Jaeger, InterContinental Sydney, NSW
Lincoln Burgess, Novotel/Ibis Sydney Olympic Park, NSW
Martin Wilson, Peppers Waymouth, Adelaide, SA
Patrick Zellweger, Sofitel Melbourne On Collins, VIC
Penny Crosley, Crowne Plaza Coogee Beach, NSW
Thanh Hoc Truong, Pullman Sydney Hyde Park, NSW
Vipul Vetal, Sofitel Auckland Vidauct Harbour, New Zealand

WINNER: Aiden McLean, Hotel Realm, Canberra, ACT
WINNER: Erin Mules, PARKROYAL Parramatta, NSW
H/C: Julie Smith, Crowne Plaza Terrigal, NSW

HUMAN RESOURCES ASSOCIATE
Presented by: Blue Mountains International Hotel Management School
Finalists:
Aliesha Zuvela, Fairmont Resort Blue Mountains, NSW
Angela James, Sofitel Auckland Viaduct Harbour, New Zealand
Cara Daley, Wyndham Vacation Resorts Asia Pacific
Corinna Saffhill, Sydney Harbour Marriott, NSW
Emily Squires, Novotel Wollongong and Novotel Brighton Beach, NSW
Hannah Sharp, BreakFree Adelaide, SA
Holly Johnson, Pullman Melbourne on the Park, VIC
Paula La Rocca, AccorHotels Darling Harbour and Sydney Olympic Park, NSW
Ramiz Hassan, Sofitel Noosa Pacific Resort, QLD
Riley Mackenzie, PARKROYAL Darling Harbour, NSW
Sim Dhillon, Mantra Esplanade, Cairns, QLD

WINNER: Angela James, Sofitel Auckland Viaduct Harbour, New Zealand
WINNER: Cara Daley, Wyndham Vacation Resorts Asia Pacific
H/C: Aliesha Zuvela, Fairmont Resort Blue Mountains, NSW

SALES AND MARKETING ASSOCIATE
Presented by: Intrust Super
Finalists:
Alexandra Kerr, Wyndham Hotel Group
Anita Abel, Ovolo Hotels
Belinda McGarity, Novotel Wollongong Northbeach, NSW
Blair Weir, Sofitel Sydney Wentworth, NSW
Conny Bartl, Sofitel Melbourne On Collins, VIC
Emily Robinson, PARKROYAL Darling Harbour, NSW
Joanna Hillier, Ovolo Woolloomooloo, NSW
Kathrine O’Hagan, Crowne Plaza Coogee Beach, NSW
Kirsty Forbes, Novotel, ibis & Pullman Sydney Olympic Park, NSW
Lucas Gimenez Polcheira, Mercure Sydney International Airport, NSW
Marco Warren, Pullman Sydney Airport, NSW
Mare Treneski, ibis Sydney Airport, NSW
Michael Shah, The Langham Auckland, New Zealand
Miranda Gulla, Novotel Sydney Manly Pacific, NSW
Raissa Tabone, Pullman Melbourne on the Park, VIC
Sally-Ann Rogers, Hilton Fiji Beach Resort & DoubleTree Resort by Hilton Fiji Sonaisali Island
Shaun Vassallo, Novotel Sydney Darling Harbour, NSW
Skye Jones, Mercure Sydney Parramatta, NSW
Tim Birley, PARKROYAL Darling Harbour, NSW
Tracy Martin, Sofitel Auckland Viaduct Harbour, New Zealand

WINNER: Michael Shah, The Langham Auckland, New Zealand
WINNER: Tim Birley, PARKROYAL Darling Harbour, NSW
H/C: Anita Abel, Ovolo Hotels

COMMUNICATIONS ASSOCIATE
Presented by: TravMedia
Finalists:
Alisa Hawke, Voyages Indigenous Tourism Australia
Angela Cowley, AccorHotels Pacific
Angie Christofis, Wyndham Hotel Group
Caroline Davidson, The Rees Hotel, Queenstown, New Zealand
Ginni Post, AccorHotels Pacific
Jasmine Cook, Four Seasons Hotel Sydney, NSW
Karena Noble, Voyages Indigenous Tourism Australia
Madeline Georgiadis, AccorHotels Pacific
Merryn Andrews, Voyages Indigenous Tourism Australia
Naomi Hammond, Mantra Group
Natasha Granath, TFE Hotels
Nicole Crowley, InterContinental Sydney, NSW & InterContinental Sanctuary Cove Resort, QLD
Shari Knott, The Old Clare Hotel, Sydney NSW
Tara Bishop, The Langham, Melbourne

WINNER: AccorHotels Pacific PR team
WINNER: Voyages Indigenous Tourism Australia PR team
H/C: Naomi Hammond, Mantra Group

FRONT OFFICE ASSOCIATE
Presented by: Blue Mountains International Hotel Management School
Finalists:
Adrian Pettiona, Sage Hotel James Street, QLD
Dagmara Konieczna, ibis Darling Harbour, NSW
Daniel Figliomeni, Mantra 2 Bond Street, Sydney, NSW
Donna Barnes, PARKROYAL Parramatta, NSW
Emma Temana, Novotel Sydney Brighton Beach, NSW
Georgina Skinner, The Old Clare Hotel, NSW
Hanh Nguyen, Sofitel Sydney Wentworth, NSW
Heather Hill, Ovolo Woolloomooloo, NSW
Jack Dahl, Next Hotel Brisbane, QLD
Janina Brenton, Peppers Waymouth, Adelaide, SA
Johanna Siemer, Sydney Harbour Marriott, NSW
Julianne Walton, Peppers Noosa Resorts & Villas, QLD
Julie Lang, Mercure Penrith, NSW
Luke Shore, Mantra Sun City, Gold Coast, QLD
Niscal Gurung, Sofitel Auckland Viaduct Harbour, New Zealand
Rebecca Jones, Wyndham Resort Torquay, VIC
Rebecca Lee, Pullman Sydney Airport, NSW
Thomas Langley, ibis Sydney Airport, NSW
Vicky Stasous, Novotel Sydney Darling Harbour, NSW
Xin Jin, Hotel Realm, Canberra, ACT

WINNER: Donna Barnes, PARKROYAL Parramatta, NSW
WINNER: Jack Dahl, Next Hotel Brisbane, QLD
H/C: Julie Lang, Mercure Penrith, NSW

FINANCE ASSOCIATE
Presented by: Intrust Super
Finalists:
Barbara Liu, Pullman Sydney Airport, NSW
Ben Tyson, Wyndham Hotel Group
Bryan Wang, Quay West Suites Sydney, NSW
Cathy Shen, Ovolo Hotels Australia
Elise Zhou, The York by Swiss-Belhotel, Sydney, NSW
Jessie Zheng, Novotel Sydney Manly Pacific, NSW
Lucy Hoang, Pullman Sydney Airport, NSW
Peter Howlett, Wyndham Vacation Resorts Asia Pacific
Shamim Ahmed, Mercure Sydney International Airport, NSW
Shana Skinner, Mantra Chatswood, NSW
Sherly Veronica, Novotel/ibis & Pullman Sydney Olympic Park, NSW
Steve Morgan, Mantra Group Corporate Office
Tea Rotondo, Novotel Sydney Darling Harbour, NSW
Yan Myo Latt, Mercure Sydney Parramatta, NSW

WINNER: Ben Tyson, Wyndham Hotel Group
WINNER: Cathy Shen, Ovolo Hotels Australia
H/C: Barbara Liu, Pullman Sydney Airport, NSW

REVENUE MANAGEMENT ASSOCIATE
Presented by: ARMA
Finalists:
Akshay Sardeshmukh, Mantra Pandanas, Darwin, NT
Ali Simforoosh, The Langham Auckland, New Zealand
Chris James, Sofitel Auckland Viaduct Harbour, New Zealand
Elaine Fernandez, Pullman Sydney Hyde Park, NSW
Felicity Harris, Novotel Sydney Darling Harbour, NSW
Garry Lewis, InterContinental Sydney & InterContinental Sanctuary Cove Resort
Jack Shaw, Mantra Group Sydney Corporate Office
Kayleigh Ireland, The Old Clare Hotel, Sydney, NSW
Mark Tierney, Mercure Penrith, NSW
Muhammad Zeeshan, Sofitel Melbourne On Collins, VIC
Oran Barraclough, Novotel Wollongong Northbeach
Santana Wicken, Wyndham Hotel Group
Tat Wai Ho, Mercure Sydney International Airport, NSW

WINNER: Tat Wai Ho, Mercure Sydney International Airport, NSW
WINNER: Santana Wicken, Wyndham Hotel Group
H/C: Chris James, Sofitel Auckland Viaduct Harbour, New Zealand

HOUSEKEEPER
Presented by: AHS Hospitality
Finalists:
Anne-Marie Knowles, Hotel Kurrajong, Canberra, ACT
Brendan Sharp, The Old Clare Hotel, Sydney, NSW
Carlos Parra, Mantra Bell City, Melbourne, VIC
Carmela Tomarchio, TFE Hotels, VIC
Christian Tapia, Pullman Quay Grand Sydney, NSW
Cynthia Dennett, PARKROYAL Parramatta, NSW
Deborah Bullock, Crown Metropol Melbourne, VIC
Desa Sukroo, The Blackman, Melbourne, VIC
Diane Logan, Quay West Suites Sydney, NSW
Fiona McLoughlin, Mercure Sydney Parramatta, NSW
Graeme Campbell Mclair, Travelodge Philip Street, Sydney, NSW
Imelda Te, Travelodge Wynyard, Sydney, NSW
Jai Singh, Crown Towers Melbourne, VIC
Keshni Raj, Travelodge Bankstown, NSW
Kylie Bannister, Ramada Resort Phillip Island, VIC
Linda De Haas, Yarra Valley Lodge, VIC
Michael Smith, Mantra Charles, Launceston, TAS
Paul Baker, Sage Hotel Adelaide, SA
Satvir Singh, Quay West Melbourne, VIC
Unique Onta, Vibe Hotel Rushcutters, Sydney, NSW

WINNER: Paul Baker, Sage Hotel Adelaide, SA
WINNER: Jai Singh, Crown Towers Melbourne, VIC
H/C: Kylie Bannister, Ramada Resort Phillip Island, VIC

HOTEL ENGINEER
Presented by: Sealy Posturepedic
Finalists:
Adam Lane, RACV Royal Pines Resort, QLD
Anura Yapa, Shangri-La Hotel, Sydney, NSW
Anthony Bridges, The Star, Sydney, NSW
Cyrus Tolentino, Sydney Harbour Marriott, NSW
Kelly Rochford, Next Hotel Brisbane, QLD
Larissa Pederson, Pullman Sydney Airport, NSW
Matthew McGuinness, Mantra Group, SA
Michael Boughton, Quay West Suites Sydney, NSW
Oscar Aung, Park Hyatt Sydney, NSW
Paul Agnew, Novotel Sydney Manly Pacific, NSW
Richard Phillips, Sofitel Noosa Pacific Resort, QLD
Rohan Ladduwahetty, Pullman Melbourne on the Park, NSW
Ron Smith, Novotel Sydney Darling Harbour, NSW
Soni Harjit, Mantra on the Park, Melbourne, VIC
Tony Blake, Ramada Resort Phillip Island, VIC

WINNER: Adam Lane, RACV Royal Pines Resort, QLD
WINNER: Richard Phillips, Sofitel Noosa Pacific Resort, QLD
H/C: Cyrus Tolentino, Sydney Harbour Marriott, NSW

RISING STAR
Presented by: Intrust Super
Finalists:
Aditi Sood, Shangri-la Hotel Sydney, NSW
Alice Nigrini, The Old Clare Hotel, NSW
Alina Prajapati, Novotel Melbourne St Kilda, VIC
Amrita Verma, Quest Dubbo, NSW
Anthony Metcalfe, Park Hyatt Sydney, NSW
Ashlea Ussher, PARKROYAL Darling Harbour, NSW
Chris Tannock, Outback Pioneer Hotel and Lodge, Ayers Rock Resort, NT
Danh Nguyen, PARKROYAL Darling Harbour, NSW
Gemma Bennett, Novotel Sydney Manly Pacific, NSW
Hayden Dickson, DoubleTree by Hilton Melbourne – Flinders Street, VIC
Ian Charlton, Peppers Soul, QLD
Ira Frey, Ovolo Hotels Australia
Kristy Friend, Novotel Sydney Manly Pacific, NSW
Lana Webster, Swissotel Sydney, NSW
Marty Lamont, Ibis Budget Hotels NSW/ACT
Sofia Wallgren, Hyatt Regency Sydney, NSW
Tarsha Whiteman, Fairmont Resort Blue Mountains, NSW
Taysia Bell, Novotel Sydney Brighton Beach, NSW
Tessa Hilton, Crowne Plaza Terrigal, NSW
Vanessa Mikola-Dori, Wyndham Hotel Group

WINNER: Marty Lamont, Ibis Budget Hotels NSW/ACT
WINNER: Ira Frey, Ovolo Hotels Australia
WINNER: Amrita Verma, Quest Dubbo, NSW
H/C: Chris Tannock, Outback Pioneer Hotel and Lodge, Ayers Rock Resort, NT

MAJOR AWARDS – ALL COUNTRIES (AUSTRALIA, NZ & STH PACIFIC)

SOUTH PACIFIC GENERAL MANAGER
Presented by: Blue Mountains International Hotel Management School
Finalists:
Alan Burrows, Sofitel Fiji Resort and Spa, Fiji
Allan Carter, Wananavu Beach Resort, Fiji
Andrew Davidson, InterContinental Fiji Golf Resort and Spa, Fiji
Gerard Knight, Radisson Blu Resort Fiji Denarau Island, Fiji
James McCann, Yasawa Island Resort and Spa, Fiji
Marcus Niszow, Pacific Resort Hotel Group, Cook Islands
Mark Leslie, Vomo Island, Fiji
Peter Hopgood, Outrigger Fiji Beach Resort, Coral Coast, Fiji
Scott Walton, Wyndham Denarau Island, Fiji
Simon Douthett, Holiday Inn Resort Vanuatu
Steve Anstey, Likuliku and Malolo Island Resorts, Fiji
Steven Andrews, Castaway Island, Fiji

WINNER: Scott Walton, Wyndham Denarau Island, Fiji
H/C: Peter Hopgood, Outrigger Fiji Beach Resort, Coral Coast, Fiji
H/C: James McCann, Yasawa Island Resort and Spa, Fiji

NEW ZEALAND GENERAL MANAGER
Presented by: Sealy Posturepedic
Finalists:
Franz Mascarenhas, The Langham, Auckland
Jeremy Healy, Sofitel Auckland Viaduct Harbour
Jo Finnigan, Hotel St Moritz, Queenstown
Jonathan Dean, Novotel Christchurch Cathedral Square & ibis Christchurch
Kaydee George, Ramada Resort Wanaka
Mark Rose, The Rees Hotel Queenstown
Michael Patterson, Commodore Airport Hotel, Christchurch
Philip Hilton, Novotel and ibis Wellington
Pipiana Whiston, Millennium Hotel Rotorua
Richard Rooney, Wharekauhau Country Estate
Scott Hamilton, InterContinental Wellington
Vincent Macquet, Sofitel Queenstown Hotel and Spa

WINNER: Philip Hilton, Novotel and ibis Wellington
H/C: Kaydee George, Ramada Resort Wanaka
H/C: Scott Hamilton, InterContinental Wellington

AUSTRALIAN GENERAL MANAGER
Presented by: Intrust Super
Finalists:
Amanda Cottome, Ovolo 1888 Darling Harbour, NSW
Ben Mellor, Novotel Sydney Central, NSW
Clinton Farley, Radisson on Flagstaff Gardens, Melbourne, VIC
Daniel Barnard, Mercure Sydney, NSW
Jerry Estrada, Wyndham Sydney Suites, NSW
Jesse Kornoff, Mount Lofty House MGallery by Sofitel, Adelaide Hills, SA
John Autelitano, The Star, Sydney, NSW
Joleen Hurst, Mercure Sydney Parramatta, NSW
Mark Wilkinson, Sofitel Noosa Pacific Resort, QLD
Nathan Cox, Pullman Sydney Olympic Park, NSW
Sandra Bellamy, The York Swiss-Belhotel, Sydney, NSW
Steven Savic, Novotel Wollongong Northbeach, NSW

WINNER: Clinton Farley, Radisson on Flagstaff Gardens, Melbourne, VIC
H/C: Joleen Hurst, Mercure Sydney Parramatta, NSW
H/C: John Autelitano, The Star, Sydney, NSW

ENVIRONMENTAL PROGRAM
Presented by: Sealy Posturepedic
Finalists:
AccorHotels Australia (Environmental Initiatives)
Crowne Plaza Hunter Valley, NSW (Environmental Initiatives)
Emirates One&Only Wolgan Valley Resort and Spa, NSW (Environmental Initiatives)
Emporium Hotel, Brisbane, QLD (Environmental Initiatives)
Hilton Sydney, NSW (Sustainable Operations)
Novotel Barossa Valley Resort, SA (Environmental Initiatives)
RACV Royal Pines Resort, QLD (Environmental Initiatives)
Radisson on Flagstaff Gardens, Melbourne VIC (Environmental and Energy Efficient Practices)
Shangri-La Hotel, Sydney, NSW (Environmental Program)
The Langham Auckland, NZ (Environmental Initiatives)
Voyages Ayers Rock Resort, Yulara, NT (Tintu Solar Field)
Wyndham Hotel Group South East Asia and Pacific Rim (Wyndham Green)

WINNER: Emporium Hotel, Brisbane, QLD
H/C: Radisson on Flagstaff Gardens, Melbourne VIC
H/C: Novotel Barossa Valley Resort, SA

MAJOR AWARDS – PEER VOTED CATEGORIES

HOTEL BRAND
Presented by: Sealy Posturepedic
Finalists:
Art Series
Fraser Suites
Hilton
InterContinental
Marriott Hotels
Millennium Hotels
Park Hyatt
PARKROYAL
Peppers Hotels
Pullman
QT Hotels and Resorts
Quest Apartment Hotels
Rydges Hotels and Resorts
Sheraton
Sofitel

WINNER: Hilton
WINNER: InterContinental
H/C: Quest Apartment Hotels

ACCOMMODATION CHAIN
Presented by: AHS Hospitality
Finalists:
AccorHotels
Choice Hotels Asia-Pac
Event Hospitality and Entertainment
Frasers Hospitality
Hilton Worldwide
Hyatt Hotels and Resorts
InterContinental Hotels Group
Langham Hospitality
Mantra Group
Marriott International
Ovolo Hotels
Pan Pacific Hotels Group
Quest Apartment Hotels
TFE Hotels
Wyndham Hotel Group

WINNER: Mantra Group
H/C: AccorHotels
H/C: Marriott International

AUSTRALASIAN HOTEL OF THE YEAR
Presented by: Sealy Posturepedic
Finalists:
Crown Towers Melbourne, VIC
Eichardt’s Hotel Queenstown, New Zealand
Emirates One and Only Wolgan Valley, NSW
Halcyon House, Cabarita Beach, NSW
Hilton Sydney, NSW
InterContinental Sydney, NSW
Lizard Island, QLD
Ovolo Woolloomooloo, Sydney, NSW
Pacific Resort Aititaki, Cook Islands
Park Hyatt Sydney, NSW
QT Melbourne, VIC
QT Sydney, NSW
qualia, Hamilton Island, QLD
The Darling Hotel, Sydney, NSW
The Rees Hotel, Queenstown, New Zealand

WINNER: Park Hyatt Sydney, NSW
H/C: Crown Towers Melbourne, VIC
H/C: The Darling Hotel, Sydney, NSW

HM MAGAZINE AUSTRALASIAN HOTELIER OF THE YEAR
Presented by: HM magazine
Finalists:
Andrew Williams, Voyages Indigenous Tourism Australia
Barry Robinson, Wyndham Hotel Group
Bob East, Mantra Group
Graham Yan, Heritage Hotel Management
Julian Clark, Lancemore Group
Karin Sheppard, InterContinental Hotels Group
Matthew Thomas, Meriton Suites
Paul Hutton, Hilton Worldwide
Peter Crinis, Crown Hotels
Peter Tudehope, Carlson Hotels
Rachel Argaman, TFE Hotels
Ralf Bruegger, Escarpment Group
Robert Dawson, Hyatt Hotels
Sean Hunt, Marriott International
Simon McGrath, AccorHotels Pacific
Trent Fraser, Choice Hotels Asia-Pac
Zed Sanjana, Quest Apartment Hotels

WINNER: Simon McGrath, AccorHotels
H/C: Bob East, Mantra Group
H/C: Rachel Argaman, TFE Hotels

HM MAGAZINE ASIA-PACIFIC HOTELIER OF THE YEAR
Presented by: HM magazine
Finalists:
Arthur Kiong, Far East Hospitality
Choe Peng Sum, Frasers Hospitality
Craig S. Smith, Marriott International
David Udell, Hyatt Hotels
Gavin Faull, Swiss-Belhotel International
Girish Jhunjhnuwala, Ovolo Hotels
Jan Smits, InterContinental Hotels Group
John Spence, Karma Resorts
Loh Lik Peng, Unlisted Collection
Mark Greedy, Destination Elite
Martin Rinck, Hilton Worldwide
Michael Issenberg, AccorHotels Asia-Pacific
Paul Richardson, Outrigger Hotels and Resorts
Robert Warman, Langham Hospitality Group

WINNER: Craig S. Smith, Marriott International
H/C: Michael Issenberg, AccorHotels Asia-Pacific
H/C: Girish Jhunjhnuwala, Ovolo Hotels

THE ASHLEY SPENCER SERVICE TO THE INDUSTRY AWARD
Presented by: HM magazine
Recipient:
David Seargeant, Event Hospitality and Entertainment

HALL OF FAME
Presented by: HM magazine
Recipients:
The Deague Family, Art Series Hotels

A complete run down of the nomination and judging processes for the 2017 HM Awards can be viewed on our website at: www.hmawards.com.au/nominate/about-voting/

All judges and judging decisions will remain anonymous and the results have been audited continuously since 2008 by EY (from 2008-2016) and by Withers Australia (2017).

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Comments are closed.

Powered by WordPress. Designed by Woo Themes